Przedszkole Publiczne nr 59 w Opolu

2004/05 – Zagadki cz.I

1. MARCEL N.: Może być malutki lub duży. Drzewa się wywracają i węgiel się z nich robi. Może spowodować deszcz. Może dziecko popchnąć za daleko i dziecko się zgubi.

2. NATALKA M.: Jest kolorowa, wygodna, okrągła, prostokątna, w różne wzory i kształty. Do przytulania, żeby nie było zimno w główkę.

3. AGNIESZKA L.: Jest bardzo ważny. Dziecko może guzik włączyć i wyłączyć. Ja lubię Syrenkę, a tata lubi to oglądać jak się nie biją.

4. MICHAŁ G.: To jest wtedy, gdy ma się serduszko, i jak dostanie się nagrodę, jak jest się w przedszkolu, jak się idzie do babci, jak dostanie się prezent, jak mama się uśmiecha.

5. WERONIKA P.: Wtedy się chodzi na podwórko, albo jeszcze gdzieś, można lepić bałwana, coś zbierać, można iść do lasu.

6. EWELINKA T.: Tata to lubi i dzieci też to lubią. Ziemniaki się daje i marchewkę i mama nalewa do miski.

7. DANIEL K.: To jest taki krasnoludek, mieszka w lesie, nic nie robi i można go usmażyć. Niekiedy ma kropki.

8. BŁAŻEJ R. : U mnie tego nie ma w domu, to są takie światełka, lub ludzie, lub takie wzorki. Mój tata jak jedzie to patrzy na to.

9. PAULINKA Ł.: To jest po to, żeby nikt nie zachorował, żeby nie było zimno, jest miękkie, na plecy i brzuch i szyję.

10. PAULINKA G.: To jest twarde, może być czarne lub białe. Siedzi w skórce, zbierają to zwierzęta i ludzie. Można z tego zrobić czekoladę.

11. ŻANETKA N.: To jest wtedy, jak nie dostanę zabawki, boli uszko albo gardło, albo jak się dostaje krople, to płynie na talerzyk i robi kap – kap.

12. NATALKA O.: Jak tego nie mamy to czasami trzeba uciekać. Jest zrobiony z plastiku, materiału, jest pokolorowany. Wszyscy to mają. Czasami stoi w kącie.

13. SZYMON B.: Jest naszym przeciwnikiem, pokazuje strzałki. Nie da się razem z kimś to robić, tylko sa-memu i tylko wtedy jak jest się grzecznym. W jeepach jak wpadnie do wody to się przyciska na „H”.

 

  ODPOWIEDZI:

 1. wiatr
 2. poduszka
 3. telewizor
 4. szczęście
 5. spacer
 6. zupa
 7. grzyb
 8. znaki drogowe
 9. sweter
 10. orzechy
 11. łzy
 12. parasol
 13. gra komputerowa