Przedszkole Publiczne nr 59 w Opolu

Akademia Zdrowego Przedszkolaka „Zboża zjadamy energię z nich mamy”

Nasze przedszkole po raz kolejny zgłosiło swój udział w warsztatach edukacyjnych Akademii Zdrowego Przedszkolaka. Na przełomie października i listopada 2013r. realizowaliśmy warsztaty pod hasłem: ,,ZBOŻA ZJADAMY ENERGIĘ Z NICH MAMY”.

Pierwszym etapem było wprowadzenie dzieci w świat piramidy zdrowego żywienia. Dzieci spotkały się z ulubieńcami bajki Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka wraz z nimi rozpoczęły ,,Podroż do wnętrza Piramidy”. Dzieci dowiedziały się skąd się bierze zboże, jakie są jego rodzaje i co z niego powstaje. Starszaki brały udział w Gminnych Dożynkach Przedszkolaków. Dla gości dzieci przygotowały przedstawienie pt. ,,Plon niesiemy plon”.

W drugim tygodniu omówiliśmy produkty zbożowe, które powstają w wyniku przetwarzania zbóż. Dzieci dowiedziały się jaką drogę musi przejść zboże, żeby z niego powstał chleb, jakie są rodzaje makaronów i płatków zbożowych oraz dlaczego czekoladowe kuleczki są niezdrowe. Dzięki bohaterom bajki Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka dzieci utrwaliły sobie historię powstania chleba. Odbyła się również wycieczka do piekarni. Tradycją w naszym przedszkolu jest ,,szwedzki stół”. Z wykorzystaniem różnego rodzaju kasz, makaronów i ziaren wykonano mandale zbożowe .

W trzecim tygodniu dzieci poznawały świat kaszy, ryżu i roślin strączkowych. Po wysłuchaniu bajki Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka – ,,Skąd pochodzi ryż” dzieci dowiedziały się dlaczego ryż nie rośnie w Polsce. Równocześnie przedszkolaki uczestniczyły w różnorodnych zabawach i zajęciach badawczych oraz kulinarnych. Bardzo podobała im się zabawa: ,,Kurki dziobią ziarenka”, ,,Kipi kasza”, ,,Przewozimy ryż”, ,,Szparagowe pole” oraz zabawa polegająca na odróżnianiu z różnych obrazków roślin strączkowych. Czwarty tydzień zdominowały: orzechy, nasiona i tłuszcze. Realizując ten temat rozpoczęliśmy od omówienia w jakich produktach są dobre tłuszcze. Dzieci dowiedziały się że ryby są zdrowe i należy je spożywać. Następnie na podstawie bajki Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka – ,,Jak powstaje olej’’ dzieci dowiedziały się z czego robi się olej. Tematy poruszane w ciągu trwania akcji ,,Zboża zjadamy energię z nich mamy” doskonale zapoznały przedszkolaki z zasadami zdrowego żywienia. Przedszkolaki doskonale bawiły się podczas zajęć i chętnie brały w nich udział.

Koordynator akcji Beata Zamelek