Przedszkole Publiczne nr 59 w Opolu

Śniadanie – najważniejszy posiłek przedszkolaka

 

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, także dla przedszkolaka. Zadbaj o to, by było lekkie, dobrze skomponowane i sycące.

Badania naukowe pokazują, że te maluchy, które jedzą codziennie śniadanie – zbilansowane i prawidłowo przyrządzone – rzadziej chorują i zapadają na otyłość. Mają także lepsze wyniki w nauce. Dlaczego śniadanie jest takie ważne? Ponieważ to pierwszy posiłek w ciągu dnia, który sprawia, że nasz metabolizm przyspiesza, a skoro spalanie jest szybsze, jesteśmy mniej narażeni na nadwagę. Ponadto w ciągu nocy w naszym organizmie spada poziom cukru, który jest niezmiernie potrzebny do pracy mózgu dziecka. To dzięki węglowodanom dziecko szybciej się uczy, łatwiej kojarzy fakty, lepiej zapamiętuje.

Jak powinno wyglądać prawidłowo skomponowane śniadanie naszego dziecka? Podstawą muszą być produkty zbożowe, do tego te zawierające białko i tłuszcze, a także witaminy i składniki mineralne. Śniadanie nie może składać się z samych węglowodanów prostych, ponieważ zostaną zbyt szybko spalone. Dlatego bułka z dżemem czy miodem to nie najlepsze rozwiązanie dla przedszkolaka. Najzdrowsze jest pieczywo typu graham, ponieważ zawiera węglowodany złożone, które będą spalane przez organizm dziecka przez kilka godzin. Posmaruj je masłem, nie margaryną. Najwięcej pełnowartościowego białka zawierają produkty takie jak mleko, jogurt, czy ser. Dobrym uzupełnieniem posiłku, które dostarczy dziecku witamin, będzie warzywo (sałata, pomidor, ogórek…) lub owoc (może być także podany jako drugie śniadanie).

Ważny jest też sposób podania i jedzenia śniadania. Staraj się, by dziecko zjadło je razem z rodzicami przy stole, spokojnie, bez pośpiechu. Nasycony przedszkolak, nawet gdy wyjdzie z domu w czasie wichury czy śnieżycy, będzie mniej narażony na przeziębienia i wirusy, niż jego rówieśnicy, którzy śniadania nie zjedzą.

Źródło: Akademia Zdrowego Przedszkolaka