Przedszkole Publiczne nr 59 w Opolu

Co powinno pić nasze dziecko?

 

Nie tylko to, co podajemy naszemu dziecku do jedzenia powinno być zdrowe i wartościowe. Uzupełnieniem zdrowego posiłku jest napój, który także musi być odpowiedni dla dziecka.

  • Bardzo zdrowe dla dzieci są soki, ale także tutaj musimy dokonać selekcji. Powinniśmy podawać dziecku tylko te, które nie są dodatkowo dosładzane. Ponadto soki przecierowe zawierają dodatkowy błonnik, który reguluje pracę przewodu pokarmowego twojego dziecka. Jednak trzeba pamiętać o tym, że takie soki są gęstsze, a co za tym idzie, mogą osłabiać apetyt dziecka, dlatego też nie powinno pić ich w nadmiarze.
  • Kolejnym napojem, który możemy bez obawy podawać dziecku, jest woda mineralna. Uważajmy jednak, by woda nie była wysokozmineralizowana.
  • Napoje gazowane w ogóle nie powinny być podawane dziecku. Zawierają one bardzo dużo cukru, sztuczne barwniki, są wysokokaloryczne.
  • Nie powinniśmy podawać dziecku także czarnej herbaty. Ma ona działanie pobudzające, dlatego dziecko może być po niej nerwowe i mieć kłopoty z zasypianiem. Utrudnia też wchłanianie witaminy C przez organizm. Możemy jednak podawać naszemu przedszkolakowi herbatki ziołowe i owocowe.

Dbajmy o to, żeby napoje, które pije nasze dziecko były zdrowe. Jeśli nie będziemy podawać mu napojów wysokosłodzonych i gazowanych, już od najmłodszych lat utrwalimy w nim zdrowe nawyki. 

Źródło: Akademia Zdrowego Przedszkolaka