Przedszkole Publiczne nr 59 w Opolu

Jak nauczyć dziecko jeść warzywa?

 

Wszyscy wiemy, jak zdrowe i potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu są warzywa i owoce. Zawierają wiele niezbędnych witamin i składników mineralnych. Jednak wymienianiem dobroczynnych właściwości warzyw nie przekonasz dziecka do ich jedzenia. Jak więc namówić naszego malucha do jedzenia warzyw?

  1. Na pewno warto zacząć od owoców. Są słodkie i większość z nich dziecko zje ze smakiem. Stopniowo można do przecierów i soków owocowych dodawać warzywa – do soku z jabłek i truskawek dorzucić marchewkę, do zupy zmiksować brokuł, przemycić nieco szpinaku w sałatce. Dziecku często nie przeszkadza smak owoców, ale sam wygląd kojarzy im się z tym, do czego jedzenia są zmuszane. Dlatego ukrywanie warzyw pod postacią soku czy przecieru znakomicie zdaje egzamin.
  2. Kolejnym sposobem jest podanie warzyw dziecku w takiej postaci, aby posiłek był dla niego atrakcyjny. Na kanapce z twarożkiem możesz położyć oczy z plasterków rzodkiewki, zrobić wąsy ze szczypiorku i uśmiech z połowy pomidora. Takie „kanapki-buźki” na pewno rozbawią nasze dziecko i zachęcą do ich zjedzenia.
  3. Lepiej podawać dziecku warzywa w postaci surowej, nie ugotowanej. Łatwiej przyzwyczają się do takiego smaku. Jeśli nasze dziecko nie przepada jednak za surówkami, można spróbować zaangażować je w przygotowanie – pozwolić wybrać warzywa, które bardziej mu smakują, zaproponować, żeby udekorowało gotową surówkę. Gdy dziecko włączy się w proces przygotowania posiłku, później chętniej go zje.Źródło: Akademia Zdrowego Przedszkolaka