Miesiąc listopad w grupie ,,Smerfy”

W grupie 5 i 6 – latków w listopadzie dzieci przerabiały następujące tematy kompleksowe:

1. Moja rodzina

– mama i tata

– cztery kwiaty dla mamy

– moja mama

– jaka jest mama? jaki jest tata?

– wywiad z babcią i z dziadkiem.

2. Mój dom

– domy i domki

– rodzinna szafa Olka i Ady

– namaluję wielki dom

– moje domowe zwierzątko

– elektryczny sen Ady

3. Moje prawa i obowiązki

– mam prawa i obowiązki

– poznajemy trójkąt

– impresja plastyczna na temat praw

– wokół praw dziecka

– Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

4. Moje zdrowie i bezpieczeństwo

– piramida zdrowia

– dbamy o czystość

– uśmiechnij się do sera

– kiedy idziemy do lekarza?

– zębowa przygoda

W zakresie rozwijania mowy i myślenia starszaki słuchały wierszy i opowiadań. Ćwiczyły budowanie dłuższych wypowiedzi. 6 – latki  rozwijały słuch fonematyczny. Układały schemat słowa z wykorzystaniem białych kartoników. Budowały model wyrazu za pomocą kolorowych kartoników (spółgłoski – kolor niebieski, samogłoski – kolor czerwony). Dzieci poznały literki:     ,,I, i”, ,,T, t”, ,,D, d”, ,,K, k”. Wykonywały ćwiczenia graficzne kreśliły po śladzie, rysowały szlaczki i wzorki. Aktywnie uczestniczyły w zabawach sensorycznych. Podczas zabaw rytmicznych dostosowywały swój ruch do zmieniającej melodii, rytmu i tempa. Chętnie śpiewały piosenki zbiorowo i indywidualnie: ,,Jesień”, ,,Mali patrioci”.

Z rozwijania pojęć matematycznych poznały cyfrę 4,5,0,6 oraz znaki +, -, <, >, =, które stosowały w zabawach i ćwiczeniach. Poznały nową figurę geometryczną trójkąt. Układały z figur geometrycznych różne wzory. Dzieci robiły prace plastyczne indywidualnie i ćwiczyły pracę w grupach.

P1010033P1010043P1010050P1000939P1010045